June 1, 2020
6:19 AM | 11:04 AM

बिश्व साहित्यमा तारा राई

  27th January 2017 मा प्रकाशित

१४ वर्षको कलिलो उमेरमा माओवादी जनयुद्दमा होमिएकी तारा राईको पुस्तक “छपामार युवतिको डाइरी” अंग्रेजीमा अनुवाद भई “गुरिल्ला गर्ल” नामले वेलायतमा प्रकाशित भएको छ । वेलायतको कमरसियल पब्लिस हाउस “कनराड प्रेस”ले यहि हप्ता प्रकाशित गरेको हो । जयन्त शर्माद्वारा अनुवादीत यस कृतिलाई साहित्यकार नरेश काङमाङ राई, कबि अप्जसे कान्छा र वेलायती लेखक जेम्स एजिंगरद्वारा सम्पादित गरेका हुन ।

जनयुद्द लड्ने क्रममा आफ्ना साथीहरु आफ्नो आँखै अगाडि तत्कालिन शाही सेनाको गोलीबाट ढलेको तस्बिर तारा राईले “गुरिल्ला गर्ल”मा उतारेकी छिन् । तेसो त सेनाको कब्जामा परी जेल जीवन भोग्दाको पिडा पनि मज्जाली नै समेटेकी छिन । पुर्व राज्यमन्त्री माओवादी नेता धर्मसिला छपागाई र उनको निर्दोश छोरी अग्रानीसँगको भोगाइले पाठकहरुको मन राम्ररी तान्ने कुरो सम्पादक आप्जसे कान्छाले बताए ।

उनले भने, यो कृतिलाई हलिउडले फिल्म बनाउन सक्ने सम्भव रहेकोछ । र कृति पढेर अभिनेत्री जोवाना लुम्लेले अतिनै राम्रो मन्तब्य पनि लखिदिएकी छिन्, उनको मन्तब्य दोस्रो संस्करणमा छापिने अप्जसेले बताए । नरेश काङमाङ राईले भने, कृति प्रकाशित भएको खबर तारा राईलाई सुनाउँदा अति खुसि हुदै भनिन्, सपनाहरु धेरै छन् अतिनै खुसिभएको छु, सबै सहयोगी मनहरुलाई धन्यवाद । नेपाली साहित्यलाई विश्व सहित्यमा उपस्थित गराउनकोलागि लागिपरेको काङमाङले बताए ।

अन्य प्रोजेक्टहरु पनि तयारीमा रहेको पनि जानकारी गराए । गत वर्ष मात्र काङमाङको “फियरलेस वरिवर” वेलायतको प्रकाशन हाउस ओलम्पियावाट प्रकाशित भईसकेको छ । उक्त पुस्तक जेम्स टाइट ब्लाक बुक प्राइजकोलागि पनि नोमिनसनमा परेको थियो

प्रतिक्रिया