January 22, 2021
12:33 PM | 6:18 PM
मुख्य समाचार

बेचिएका चेलिलाई माइती नेपालले लगायो परिवारको जिम्मा

  03/02/2018 मा प्रकाशित

पर्सा । रौतहट गमहरियाकी १८ वर्षीया रविना खातुन र उदयपुर गाईघाटकी १६ वर्षीया राधा चमार (दुवै नाम परिवर्तन) लाई प्रहरीले वीरगन्जस्थित नेपाल-भारत सीमामा फेला पार्‍यो। रविनालाई अर्जुन कलवारले घरायसी काममा लगाइदिन्छु भन्दै वीरगन्ज बोलाएका थिए। रविना १४ वर्षीया अर्की साथीका साथ सीमान्त सहर आइपुगेकी थिइन्।

तीनैजना युवतीलाई वीरगन्ज नाकाबाट केही पर गाउँको बाटो हुँदै भारत लगियो। त्यहाँको अज्ञात गाउँमा लगेर स्थानीय पारस बैठाले सञ्चालन गरेको अर्केस्ट्रा (पेसेवर नृत्य समूह) मा जोडियो। पहिलो साता राम्रै व्यवहार भयो। पछि उनीहरूलाई कुटपिट गर्दै नृत्यको तालिम दिन थालियो। बैठाको समूहले युवतीलाई जबर्जस्ती वैवाहिक तथा अन्य समारोहमा नाच्न लगाउँथे। छोटा कपडा लगाएर नृत्य गर्नुपथ्र्यो। एक दिनको भारु १ हजार ५ सय रुपैयाँ आम्दानी हुन्छ भनेर प्रलोभन देखाए पनि पारिश्रमिक भने पाएनन्। ज्यादती बढेपछि युवतीले स्वदेश फर्कन खोजे।

तीनैजनाले पारिश्रमिक माग्दा पाएनन्। खेतको बीचमा झुप्रो बनाएर राखिएको थियो। राति अपरिचित युवा आएर दुव्र्यवहार गर्थे। भाग्न खोज्दा कुटपिट गर्थे। एक रात भाँडा माझ्ने बहानामा रविना र राधा भागेर नेपाली सीमासम्म आइपुगे। रविनासँगै आएकी किशोरी अहिले पनि सीमापारि अर्केस्ट्रा समूहकै चंगुलमा छिन्। रविना र राधालाई भने माइती नेपाल वीरगन्ज शाखाले अभिभावक बोलाएर जिम्मा लगाएको छ। उनीहरूले अब कहिल्यै कामको लोभमा भारत नजाने बताए।

स्याङ्जा वालिङ घर भएकी नाम मात्र लेख्न सक्ने सोनी मगर (नाम परिवर्तन) को कथा-व्यथा पनि उस्तै छ। गाउँकै तारा भनिने एक महिलाले मैनबत्ती उद्योगमा काम पाइन्छ भनेर उनलाई भारत विहारको बगाहा पुर्‍याइदिइन्। तर मैनबत्ती उद्योगमा नभई अर्केस्ट्रामा काम गर्नुपर्‍यो, उनले। त्यहाँ नारकीय यातना भोगिन्। माइती नेपालले भारतीय प्रहरीसँग समन्वय गरी बगाहा पुगेरै उनलाई उद्धार गरेर स्वदेश ल्यायो।

यी प्रतिनिधि घटना मात्र हुन्। यसले अर्केस्ट्राका नाममा चेलीबेटी बिक्री हुने गरेको नयाँ तथ्य सार्वजनिक भएको छ। भागेर आउने आँट नभएका र माइती नेपाल तथा भारतीय प्रहरीको नजरमा नपरेका थुप्रै नेपाली चेली अहिले सीमावर्ती भारतीय बजारमा फस्टाएको अर्केस्ट्रा व्यवसायमा काम गर्न बाध्य छन्।
-कान्तिपुर दैनिकबाट ।

प्रतिक्रिया