June 4, 2020
12:00 PM | 4:45 PM

मुस्ताङमा हिमपात, जनजीवन प्रभावित

  23rd January 2019 मा प्रकाशित

मुस्ताङ। मुस्ताङमा हिमपातसँगै बढेको चिसोले जनजीवन प्रभावित भएको छ। वर्षा, हिमपात र चिसोका कारण सर्वसाधारणको दैनिकी, हवाई तथा सडक यातायात सेवासमेत प्रभावित भएको छ। जोमसोम, मुक्तिनाथ, लोमान्थाङ, लेतेलगायत मुस्ताङका सबै क्षेत्रमा हिउँ परेको जिल्ला प्रहरी कार्यालयले जनाएको छ।

सडकमा हिउँ जमेपछि जोमसोम–मुक्तिनाथ र जोमसोम–लोमान्थाङ सडकमा यातायात सेवा बन्द भएको छ। सडकमा एक फिटसम्म बाक्लो हिउँ जमेको छ। बेनी–जोमसोम सडकको यातायात सेवामा भने हिमपातले असर गरेको छैन। यातायातका साधन चलिरहेका छन्।

चिसो बढेकाले सर्वसाधारण घर बाहिर निस्कन नसकेको ठिनीका बासिन्दा सुवास थकालीले बताए। घरभित्रै आगो तापेर बसेका छन्। गाई, भेँडा, चौरी, च्याङ्ग्रालगायत घरपालुवा जनावरलाई सुख्खा घाँसपात खुवाएर राखिएको छ। चरनका लागि छाडिएको छैन। वर्षासँगै हुरी पनि चलेको छ।

पर्यटकीयस्थल पनि सुनसान छन्। जोमसोम–पोखरा हवाई उडान पनि हिमपात, हुरी र खराब मौसमका कारण अवरुद्ध भएको छ। मङ्गलबारदेखि हवाई उडान नभएको तारा एयरका कर्मचारी दुर्गा पुनले बताए। तारा एयरले पोखरा–जोमसोम हवाई मार्गमा दैनिक दुई उडान भर्ने गरेको थियो।

सरकारी कार्यालयमा सेवाग्राहीको उपस्थिति पनि न्यून छ। सडक, पुल, भवन, सिँचाइलगायत विकास निर्माणका काम पनि चिसोका कारण प्रभावित बनेको छ। उपल्लो मुस्ताङका बासिन्दा कुरुवालाई घर जिम्मा लगाएर जाडो छल्न कात्तिकमै बेँसीका न्यानो स्थानमा झरेका थिए।

वर्षा र हिमपातले कृषकमा भने खुशीयाली छाएको छ। यो वर्ष मुस्ताङमा तेस्रो पटक हिउँ परेको हो। वर्षा भएपछि सिँचाइ हुने, खेतबारीमा राखेको मल भिजेर बिरुवालाई आवश्यक तत्व आपूर्ति हुने थासाङ गाउँपालिका–२ कोवाङका कृषक चन्द्रबहादुर शेरचनले बताए।

हिउँ पग्लिएर खेतबारीमा हालेको मल भिज्ने र बोटबिरुवा फस्टाउने, उत्पादन बढ्ने कृषक बताउँछन्। स्याउको परागसेचनका लागि माइनस तापक्रमको आवश्यकता पर्ने शितोष्ण बागबानी फार्म मार्फाका प्रमुख बालकृष्ण अधिकारीले बताए। स्याउ, जौँ, गहुँ, उवा, फापर बाली सप्रने जनाइएको छ।
रासस

प्रतिक्रिया