June 6, 2020
5:42 AM | 10:27 AM

रिलेसनमा छँदा पनि प्रेम प्रस्ताव धेरै आउँछन्

  5th November 2019 मा प्रकाशित

रोजी खड्का, सञ्चालक, एफएनएफ फेसन

सानै उमेरमा व्यवसायमा छलाङ मारेकी रोजी खड्काले सञ्चालन गरेको एफएनएफ फेसनबाट झन्डै दुई दर्जनले रोजगारी पाएका छन् । अहिलेको प्रविधि प्रयोग गरेर व्यवसायलाई अगाडि बढाएकी रोजीले यही व्यवसायलाई व्यापक बनाउने उद्देश्य लिएकी छन् । वैवाहिक बन्धनमा बाँधिने तर्खर गरिरहेकी रोजीलाई अहिले पनि विवाहको प्रस्ताव राख्नेहरू प्रशस्त आउने गरेको बताउँछिन् । उनले सञ्चालन गरेको व्यवसाय, त्यसका चुनौती र भावी योजनाबारे रोजीसँग गरेको कुराकानी : 

० आफूलाई कसरी चिनाउनु हुन्छ ?
– म रोजी खड्का हुँ । ललितपुरको महालक्ष्मी नगरपालिकाको डाँडाथोकमा घर छ । एफएनएफ फेसन नामको व्यवसाय सञ्चालन गरेकी छु ।

० एफएनएफ फेसन कस्तो व्यवसाय हो ?
– एफएनएफ फेसनले बंगलादेशबाट आयातित ब्रान्डेड रेडिमेड कपडाको थोक तथा खुद्रा विक्रेताको काम गर्छ । हामीले रातोपुल र न्युरोड गरी दुई ठाउँमा ‘आउटलेट’ राखेर बिक्री वितरणको व्यवस्था मिलाएका छौं । हामीले बिक्री गर्ने कपडा अनलाइनबाट समेत खरिद गर्नसकिने छ । दुईवटा आउटलेटमा गरी अहिले २० जनालाई प्रत्यक्ष रोजगारी दिएका छौं ।

० व्यवसायको चुनौती के छन् ?
– बंगलादेशका कपडामा पहिला त्यति विश्वास थिएन । त्यतिबेला ग्राहकलाई विश्वास दिलाउन धेरै गाह्रो थियो । व्यवसाय चलाउन पनि रिस्क थियो । तर अहिले विस्तारै बंगलादेशमा निर्मित रेडमेड कपडाप्रति ग्राहकको आकर्षण बढ्न थालेको छ । त्यसैले विगतको तुलनामा धेरै सजिलो हुन थालेको छ ।

० अध्ययन र अनुभव के–के छन् ?
– म्यानेजमेन्टमा स्नातकोत्तर हँु । पाँच वर्षदेखि व्यवसाय सञ्चालन गरिरहेकी छु ।

० पढेलेखाका महिला चुलोचौका र बेरोजगार भेटिन्छन् नि ?
– त्यस्तो अवस्था छ, महिलाहरू आत्मनिर्भर हुन, आफ्नो योग्यता र क्षमता सदुपयोग गर्न घरको चुलाचौकाबाट बाहिर निस्कनै पर्छ । महिलाहरू आत्मनिर्भर भए महिला हिंसासमेत कम हुनेछ ।

० व्यवसायको क्षेत्रमा नेपाली महिलाको उपस्थिति कस्तो छ ?
– विगतमा महिला व्यवसायीहरू आंैलाले गन्ने अवस्थामा थिए । तर केही वर्षयता हरेक क्षेत्रमा नेपाली महिला व्यवसायीहरूको उपस्थिति उल्लेख्य देख्न सकिन्छ । आगामी दिनमा यो उपस्थिति अझै बढ्ने तथ्य तथ्यांकहरूले देखाएको छ ।

० व्यवसायमा लाग्ने महिलाहरूको अवस्था कस्तो देखिन्छ ?
– देशकाल र परिस्थितिअनुसार हुने सबै किसिमका उतारचढावको सामना महिला व्यवसायीले पनि भोग्दै आएका छन् । व्यवसायमा आउने समस्या व्यवस्थापन गर्न नसक्ने महिला व्यवसायीहरू विस्थापित भएका देखिन्छ भने चुनौती र समस्या सामना गर्नेहरू टिकेर राम्रै प्रगति गरेको पनि देखिन्छ ।

० नेपाली महिलालाई व्यवसाय गर्न कत्तिको सजिलो छ ?
– नेपालमा महिलालाई व्यवसाय गर्ने प्रोत्साहित नीति सरकारले ल्याउन सकेको छैन । पुरुषसरह नीति अवलम्बन गरेर व्यवसाय गर्नुपर्ने भएकाले केही समस्याहरू पक्कै पनि झेल्नुपरिरहेको छ ।

० नेपालमा महिलालाई व्यवसायी बन्ने वातावरण छ ?
– अहिले महिलाहरूले चुनौती मालेर आफ्नै आँटले व्यवसाय सञ्चालन गर्नुपरिरहेको अवस्था छ । रोजगारीमा पनि चित्तबुझ्दो प्राथमिकतामा महिलाहरू पर्न सकिरहेका छैनन् । राज्यले महिलालाई आत्मनिर्भर बनाउने, व्यवसायी बनाएर देशको आर्थिक क्रियाकलाप बढाउने हो भने महिलाहरूलाई प्याकेजमै प्रोत्साहित कार्यक्रम ल्याउनुपर्छ ।

० व्यवसायमा परिवारको सहयोग छ ?
– एकदमै राम्रो साथ सहयोग छ । उहाँहरूको सहयोग र आशीर्वादले म व्यवसायीमा स्थापित भइरहेकी छु । सुरुमा के हो, कसो हो भन्ने हुन्थ्यो । तर अहिले भने व्यवसायमा प्रोत्साहित गर्नुहुन्छ ।

० तपाईको पारिवारिक पृष्ठभूमि बताइदिनोसन् ?
– हाम्रो परिवार मध्यमवर्गीयमा पर्छ । बुवा सामाजिक संघ÷संस्थामा काम गर्नुहुन्थ्यो । अहिले पनि ‘सोसियल वर्कर’ को रूपमै कार्यरत हुनुहुन्छ ।

० विवाह गर्नुभयो ?
– गरेको छैन, तर जीवनसाथीको टुंगो लागिसकेको छ । छिट्टै वैवाहिक बन्धनमा बाँधिने तयारीमा छु ।

० हुनेवाला श्रीमान्का बारे भन्न मिल्छ ?
– उहाँ मलाई एकदमै बुझ्ने, इमान्दार र मेहनेती हुनुहुन्छ । अहिलेलाई त्यति मात्र भनौं ।

० रिलेसनमा बस्दा पनि विवाहका प्रस्ताव आउँछन् ?
– थाहा नहुनेहरूले प्रस्ताव राख्छन् । त्यस्ता प्रशस्तै आउँछन् ।

० घरेलु हिंसाबारे के थाहा छ ?
– पहिला मुलुकमा नारी हिंसा मात्रै हुन्थ्यो, तर अहिले नारीद्वारा पुरुष हिंसा पनि हुन थालेको छ । हिंसा कोही कसैबाट हुनुहुँदैन । यस्ता हिंसा निरुत्साहित गर्न सबैले आ–आफ्नो क्षेत्रबाट योगदान पु¥याउनु पर्छ ।

० सामाजिक क्षेत्रमा पनि योगदान छ ?
– सामाजिक क्षेत्र मेरो रुचिको विषय हो । मैले आफूले देखेको र सकेको योगदान गर्दै आएकी छु । हरेक मान्छे ‘सोसियल’ हुनुपर्छ । र, सकेको सामाजिक काम गर्न सबैलाई अपिल पनि गर्दछु ।

० भविष्यका इच्छा र आकांक्षा ?
– मैले सञ्चालन गर्दै आएको एफएनएफ फेसनलाई देशका प्रमुख सहरहरूमा विस्तार गर्दै एउटा प्रतिष्ठित व्यावसायिक संस्थाको रूपमा स्थापित गर्ने लक्ष्य मेरो रहेको छ । राम्रो काम गर्दै राज्य र समाजलाई योगदान पु¥याउने उद्देश्य छ । महिला दिदीबहिनीहरूलाई हरेक क्षेत्रमा प्रोत्साहित गर्न आफ्नो ठाउँबाट सक्दो योगदान पु¥याउने योजना छ ।

प्रतिक्रिया