August 14, 2022
5:06 AM | 9:51 AM
डायस्पोरा

बुद्ध जयन्तिलाई विश्व ध्यान दिवसको रुपमा मनाउन स्वामी अरुणको आह्वान (भिडियो सहित)

  07/05/2020 मा प्रकाशित

काठमाडौं — काठमाडौंस्थित ओशो तपोवनका संस्थापक स्वामी आनन्द अरुणले बुद्ध जयन्ति (वैशाख पूर्णिमा) लाई अन्तर्राष्ट्रिय ध्यान दिवसका रुपमा मनाउन आह्वान गरेका छन्।

बुद्ध जयन्तिको अवसरमा कुराकानी गर्दै स्वामी अरुणले भने, “आजको युगमा मानसिक समस्याहरु यति बढेका छन्, अधिकांश व्यक्तिले यसको आवश्यकता महसूस गरेका छन् । आजको युगमा ध्यान अपरिहार्य भै सकेको छ, त्यसैले मैले यो प्रस्ताव राखेको हुं ।”

स्वामी अरुणले नेपाल सरकारलाई थाइल्याण्ड, श्रीलंका, म्यानमारजस्ता बौद्ध धर्मावलम्वी मुलुकहरुसंग सहकार्य गरी यो प्रस्ताव राष्ट्र संघमा लग्न पनि सुझाव दिए । “हामीले ढिलो गर्यौं भने अर्को मुलुकले यस्तो प्रस्ताव लिएर जान सक्छ,” उनले भने

स्वामी अरुणले एसियाली मुलुकहरुलाई आर्थिक र धार्मिक रुपमा एकताबद्ध गर्न “एसियाली संघ वा एसियन युनियनको अवधारणामा जान सुझाव पनि दिए । काश्मिरको समस्या होस् वा रोहिंगीया मुसलमान, ती समस्या समाधान गर्न एसियन युनियनमा जानुको विकल्प छैन । मानिस मरेर गए पनि विचार मर्दैन, त्यसैले ढिलो चांडो एसियाली युनियनको धारणाले मूर्तरूप पाउनेमा म विश्वस्त छु,” उनले भने ।

कोरोना संकटले अहिले मानव जाति माथि नै चुनौती उत्पन्न गरिरहेको बेला स्वस्थ शरीरका लागि योग र स्वस्थ मनका लागि ध्यान आवश्यक छ भन्दै स्वामी अरुणले सबैलाई दैनिक २० मिनट योग, २० मिनट प्राणायाम तथा २० मिनट ध्यान गर्न आग्रह गरे। उनले नेपालमा आध्यात्मिक पर्यटनको प्रचुर संभावना रहेको बताउँदै ध्यान र योग सिक्न ओशो तपोवनमा वर्षेनी ८० भन्दा बढी मुलुकका मानिसहरु आइरहेको जानकारी पनि दिए।

ओशो तपोवनमा स्वामी आनन्द अरुणसंग गरिएको कुराकानीको भिडियो:

प्रतिक्रिया